2017 Blades in Decatur Results

Congratulations to all our skaters on the first leg of the 2017 Alabama Grand Prix!

Adult Bronze FS – Final Standings
1    Jennifer Arnold, Point Mallard FSC
2    Caitlyn Durham, The SC of Huntsville
3    Autumn Knoth-Jez

Badge 2  Special Olympics – Final Standings
1    Laura Beth Matus, Point Mallard FSC
2    Anthony Lewis, The SC of Huntsville

Basic 1-6 Showcase – Final Standings
1    Tully Haynsworth, The SC of Huntsville
2    Izzy Mitchell, Point Mallard FSC

BS 4 BS FS – Final Standings
1    Alexandra David, The SC of Huntsville
2    Marley Cox, Pelham Skate School (…
3    Izzy Mitchell, Point Mallard FSC

BS 4 Elements – Final Standings
1    Alexandra David, The SC of Huntsville
2    Izzy Mitchell, Point Mallard FSC

BS 6 BS FS – Final Standings
1    Anna Bernhard, Point Mallard FSC
2    Isabelle Garay, The SC of Huntsville

BS 6 Elements – Final Standings
1    Isabelle Garay, The SC of Huntsville

High Beginner CM – Final Standings
1    Audrey Johnson, Point Mallard FSC
2    Sabrina Fox, The SC of Huntsville
3    Jenna Chaney, Point Mallard FSC

High Beginner FS Group A – Final Standings
1    Sabrina Fox, The SC of Huntsville
2    Sarah Lewis, The SC of Huntsville
3    Jenna Chaney, Point Mallard FSC
4    Audrey Johnson, Point Mallard FSC

High Beginner FS Group B – Final Standings
1    Leah Christiansen, The SC of Huntsville
2    Lily  Frasier, The SC of Huntsville
3    Cara Ruffing, The SC of Huntsville
4    Christa  Pickens, The SC of Huntsville

High Beginner Showcase – Final Standings
1    Sarah Lewis, The SC of Huntsville
2    Audrey Johnson, Point Mallard FSC
3    Christa  Pickens, The SC of Huntsville

No Test CM – Final Standings
1    Taylor Handley, Point Mallard FSC
2    Alli Ziehlke, The SC of Huntsville

No Test WB FS – Final Standings
1    Verania Garcia, Birmingham FSC
2    Alli Ziehlke, The SC of Huntsville
3    Taylor Handley, Point Mallard FSC

Pre-FS FS Program – Final Standings
1    Emily Copeland, The SC of Huntsville
2    Kate McGrath, Birmingham FSC

Preliminary CM Group A – Final Standings
1    Alexandra Liever, Point Mallard FSC
2    Mariah Mathis, The SC of Huntsville

Preliminary FS TT – Final Standings
1    Jillian Gallagher, Point Mallard FSC
2    Alexandra Liever, Point Mallard FSC
3    Mariah Mathis, The SC of Huntsville
4    Quinn Bernhard, Point Mallard FSC

Preliminary Showcase – Final Standings
1    Ericka Walter, Point Mallard FSC
2    Mariah Mathis, The SC of Huntsville

Pre-Preliminary FS TT – Final Standings
1    Samantha Hardin, Point Mallard FSC
2    Sera Laney, The SC of Huntsville
3    Cassandre Dodd, Point Mallard FSC

Pre-Preliminary Showcase – Final Standings
1    Jennie Murphy, The SC of Huntsville
2    Cassandre Dodd, Point Mallard FSC