2017 Rocket City Junior Classic Results

#1L Compulsory Moves – Preliminary – Final Standings
 1 Ericka Walter, Point Mallard FSC
 2 Jillian Gallagher, Point Mallard FSC
 3 Molly McManus, The SC of Huntsville
 4 Alexandra Liever, Point Mallard FSC

#2Z Compulsory Moves – Pre-Preliminary – Final Standings
 1 Sophie Blake, Birmingham FSC
 2 Cassandre Dodd, Point Mallard FSC
 3 Alaina Bacon, The SC of Huntsville

#3Z Compulsory Moves – No Test – Final Standings
 1 Taylor Handley, Point Mallard FSC
 2 Alli Ziehlke, The SC of Huntsville

#4L Intro Levels Compulsory – High Beginner – Final Standings
 1 Jenna  Chaney, Point Mallard FSC
 2 Audrey Johnson, Point Mallard FSC
 3 Ada Forester, The SC of Huntsville
 4 Halle Brooke Parsons, Birmingham FSC
 5 Cara Ruffing, The SC of Huntsville

#5L Basic Free Skate Compulsory – Free Skate 2 – Final Standings
 1 Megan Stewart, The SC of Huntsville

#6L Basic Free Skate Compulsory – Free Skate 4 – Final Standings
 1 Keeley Dodson, Birmingham FSC

#8Z Basic Free Skate Compulsory – Free Skate 1 – Final Standings
 1 Andraya Driver, Point Mallard FSC
 2 Alice Jinks, Point Mallard FSC

#10L Basic Elements – Basic 6 – Final Standings
 1 Isabelle Garay, The SC of Huntsville

#11L Basic Elements – Basic 5 – Final Standings
 1 Lanie Norman, Pelham Skate School

#12Z Basic Elements – Basic 4 – Final Standings
 1 Alexandra  David, The SC of Huntsville
 2 Marley Cox, Pelham Skate School
 3 Izzy Mitchell, Point Mallard FSC

#13Z Basic Elements – Basic 1 – Final Standings
 1 Haley  McAdams, Point Mallard FSC

#14L Jumps Challenge – Preliminary – Final Standings
 1 Molly McManus, The SC of Huntsville

#15L Jumps Challenge – Pre-Preliminary – Final Standings
 1 Sophie Blake, Birmingham FSC

#16L Spins Challenge – Preliminary – Final Standings
 1 Sophie Blake, Birmingham FSC

#17L Spins Challenge – Pre-Preliminary – Final Standings
 1 Molly McManus, The SC of Huntsville
 2 Cassandre Dodd, Point Mallard FSC

#18 Special Olympics Badge Program – Level 1 – Final Standings
 1 Deeb Habchi, Special Olympics skater
 2 Jeanne Case, Point Mallard FSC

#19 Special Olympics Badge Program – Level 3 – Final Standings
 1 Carolyn Snoddy, The SC of Huntsville

#20 Solo Pattern Dance – Cha Cha – Final Standings
 1 Caitlin  Kelly, The SC of Huntsville

#21 Basic Program – Basic 1 – Final Standings
 1 Haley  McAdams, Point Mallard FSC

#22 Basic Program – Basic 3 – Final Standings
 1 Lacy Young, The SC of Huntsville
 2 Naomi Burns, The SC of Huntsville

#23 Basic Program – Basic 5 – Final Standings
 1 Aubrey Kennedy, Pelham Skate School
 2 Lanie Norman, Pelham Skate School
 3 Eileen Harris, The SC of Huntsville

#24 Basic Program – Basic 4 – Group A – Final Standings
 1 Harmony Sims, Pelham Skate School
 2 Alexandra  David, The SC of Huntsville
 3 Sophia Jones, The SC of Huntsville
 4 Marley Cox, Pelham Skate School

#25 Basic Program – Basic 4 – Group B – Final Standings
 1 Nola Farrell, The SC of Huntsville
 2 Maggie Kennedy, Pelham Skate School
 3 Sydney Christiansen, The SC of Huntsville
 4 Izzy Mitchell, Point Mallard FSC

#26 Basic Program – Basic 6 – Final Standings
 1 Isabelle Garay, The SC of Huntsville
 2 Emma Herring, The SC of Huntsville
 3 Anna Bernhard, Point Mallard FSC
 4 Kate Parker, Birmingham FSC

#27 Adult Free Skate – Adult Bronze – Final Standings
 1 Autumn Knoth-Jez, Point Mallard FSC

#28 Basic Free Skate Program – Free Skate 4 – Final Standings
 1 Keeley Dodson, Birmingham FSC

#29 Basic Free Skate Program – Free Skate 2 – Final Standings
 1 Megan Stewart, The SC of Huntsville

#29 Basic Free Skate Program – Free Skate 2 – Final Standings
 1 Nicole Rodriguez Barrantes, Pelham Skate School
 2 Lauren Heidelbach, The SC of Huntsville

#30 Basic Free Skate Program – Free Skate 1 – Final Standings
 1 Zoey Bair, Pelham Skate School
 2 Andraya Driver, Point Mallard FSC
 3 Alice Jinks, Point Mallard FSC
 4 Addie Lott, Pelham Skate School

#31 WB Program Free Skate – Preliminary – Final Standings
 1 Katelyn Fu, The SC of Huntsville
 2 Amy Stuchlik, The SC of Huntsville
 3 Ericka Walter, Point Mallard FSC

#32 WB Program Free Skate – Pre-Preliminary – Final Standings
 1 Molly McManus, The SC of Huntsville
 2 Elaina Organ, Point Mallard FSC
 3 Sophie Blake, Birmingham FSC

#33 WB Program Free Skate – No Test – Final Standings
 1 Taylor Handley, Point Mallard FSC
 2 Verania Garcia, Birmingham FSC
 3 Alli Ziehlke, The SC of Huntsville

#34 Test Track Free Skate – Preliminary – Final Standings
 1 Jillian Gallagher, Point Mallard FSC
 2 Quinn Bernhard, Point Mallard FSC
 3 Alexandra Liever, Point Mallard FSC
 4 Rae Belmont, Birmingham FSC

#35 Test Track Free Skate – Pre-Preliminary – Group A – Final Standings
 1 Cassandre Dodd, Point Mallard FSC
 2 Sera Laney, The SC of Huntsville

#36 Test Track Free Skate – Pre-Preliminary – Group B – Final Standings
 1 Caitlin  Kelly, The SC of Huntsville
 2 Alaina Bacon, The SC of Huntsville
 3 Tessa Roach, The SC of Huntsville

#37 Intro Levels FreeSkate Program – High Beginner – Group A – Final Standings
 1 Sarah Lewis, The SC of Huntsville
 2 Ada Forester, The SC of Huntsville
 3 Jenna  Chaney, Point Mallard FSC
 4-TIE Audrey Johnson, Point Mallard FSC
 4-TIE Halle Brooke Parsons, Birmingham FSC

#38 Intro Levels FreeSkate Program – High Beginner – Group B – Final Standings
 1 Leah Christiansen, The SC of Huntsville
 2 Cara Ruffing, The SC of Huntsville
 3 Lily  Frasier, The SC of Huntsville
 4 Christa  Pickens, The SC of Huntsville

#39 Intro Levels FreeSkate Program – Beginner – Final Standings
 1 Adria Liliac, Birmingham FSC

#40 Basic Free Skate Program – Pre – Free Skate – Group A – Final Standings
 1 Kate McGrath, Birmingham FSC
 2 Caroline McCarty, Pelham Skate School
 3 Emily Copeland, The SC of Huntsville

#41 Basic Free Skate Program – Pre – Free Skate – Group B – Final Standings
 1 Bailey Kane, Birmingham FSC
 2 Kayla Schonrock, The SC of Huntsville

#42 Showcase – Pre-Preliminary – Final Standings
 1 Jennie Murphy, The SC of Huntsville
 2 Caitlin  Kelly, The SC of Huntsville
 3 Kaitlyn Holder, The SC of Huntsville
 4 Cassandre Dodd, Point Mallard FSC

#43 Showcase – High Beginner – Final Standings
 1 Sarah Lewis, The SC of Huntsville
 2 Christa  Pickens, The SC of Huntsville
 3 Audrey Johnson, Point Mallard FSC

#44 Showcase – Basic 1 – 6 – Final Standings
 1 Izzy Mitchell, Point Mallard FSC

#45 Showcase – Pre-Free Skate – Free Skate 6 – Final Standings
 1 Andraya Driver, Point Mallard FSC