Tag Archives: Results

2018 US Figure Skating Championships Results

Congratulations to Luke Ferrante for competing in his 5th US Figure Skating Championship!!

 

 

Junior Men Short Program

Place Start Name Score
1 1 Camden Pulkinen, Broadmoor SC 67.88
2 8 Dinh Tran, SC of San Francisco 67.28
3 10 Maxim Naumov, SC of Boston 64.07
4 3 Tony Lu, North Jersey FSC 62.43
5 7 Peter Liu, SC of Wilmington 58.33
6 11 Kendrick Weston, Salt Lake Figure Skating 58.10
7 13 Luke Ferrante, SC of Huntsville 56.48
8 6 Alex Wellman, Broadmoor SC 56.23
9 2 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 54.86
10 9 Ryan Dunk, Baltimore FSC 53.43
11 4 Paul Yeung, All Year FSC 53.30
12 5 Patrick Frohling, All Year FSC 52.22
13 12 Justin Wichmann, Dallas FSC 48.05

Junior Menu Free Skate

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Camden Pulkinen, Broadmoor SC 1 67.88 1 151.41 219.29
2 12 Dinh Tran, SC of San Francisco 2 67.28 2 132.67 199.95
3 11 Maxim Naumov, SC of Boston 3 64.07 4 114.93 179.00
4 3 Ryan Dunk, Baltimore FSC 10 53.43 3 119.25 172.68
5 13 Tony Lu, North Jersey FSC 4 62.43 7 104.14 166.57
6 7 Alex Wellman, Broadmoor SC 8 56.23 6 104.46 160.69
7 2 Paul Yeung, All Year FSC 11 53.30 5 105.41 158.71
8 5 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 9 54.86 8 93.81 148.67
9 9 Peter Liu, SC of Wilmington 5 58.33 11 85.30 143.63
10 1 Patrick Frohling, All Year FSC 12 52.22 10 86.21 138.43
11 8 Kendrick Weston, Salt Lake Figure Skating 6 58.10 12 78.73 136.83
12 4 Justin Wichmann, Dallas FSC 13 48.05 9 87.90 135.95
13 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 7 56.48 13 73.10 129.58

2018 Midwestern Sectional Championships Results

Congratulations to Luke Ferrante, who finished 3rd at Sections, qualifying him for his 5th National Championships.

Junior Men Short Program

Place St Name Points
1 7 Alex Wellman, Broadmoor SC 65.21
2 3 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 57.78
3 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 48.78
4 1 Justin Wichmann, Dallas FSC 47.23
5 5 Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 42.39
6 2 Thomas Schwappach, Colorado SC 35.93
7 4 Henry Lai, Northern Ice SC 34.7

Junior Men Free Skate

Place Start Name SP
Pl
SP
Score
FS
Pl
FS
Score
Total
Score
1 7 Alex Wellman, Broadmoor SC 1 65.21 1 124.26 189.47
2 5 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 2 57.78 2 106.95 164.73
3 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 3 48.78 3 98.48 147.26
4 4 Justin Wichmann, Dallas FSC 4 47.23 5 72.00 119.23
5 2 Thomas Schwappach, Colorado SC 6 35.93 4 73.00 108.93
6 1 Henry Lai, Northern Ice SC 7 34.70 6 62.56 97.26
WD   Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 5 42.39      

 

2017 Skate Cleveland Results

07 – Novice Ladies Short Program    
FP Name Points SP
1 Lily Yu, Columbus FSC 35.71 1
2 Vanessa Jasiewicz, Winterhurst FSC 34.11 2
3 Mckenzie Edwards, SC of Huntsville 30.93 3
4 Alexis Martyn, Pittsburgh FSC 28.50 4
5 Molly Bohrer, Winterhurst FSC 27.00 5
6 Kelsey Menshon, Buffalo SC 26.66 6
7 Kayla Menshon, Buffalo SC 21.32 7
       
29 – Novice Ladies Free Skate    
FP Name Points FS
1 Vanessa Jasiewicz, Winterhurst FSC  53.58 1
2 Lily Yu, Columbus FSC  52.42 2
3 Mckenzie Edwards, SC of Huntsville  45.88 3
4 Alexis Martyn, Pittsburgh FSC  45.78 4
5 Kelsey Menshon, Buffalo SC  44.40 5
6 Molly Bohrer, Winterhurst FS  43.49 6
7 Kayla Menshon, Buffalo SC  43.38 7
W Kate Capper, Chelsea FSC (MI)    

2017 Scott Hamilton Invitational Results

High Beginner Free Skate Group A – Final Standings
1 Abby Payne, Knoxville FSC
2 Sabrina Fox, The SC of Huntsville
3 Andraya Driver, Point Mallard FSC
4 Elysha Barnet, Nashville FSC
5 Abigail Douglas, Scott Hamilton SC

High Beginner Light Entertainment Showcase – Final Standings
1 Sarah Downes, Northern Kentucky SC
2 Sanora Whittington, Scott Hamilton SC
3 Sabrina Fox, The SC of Huntsville
4 Mikaela Mcconkey, Cool Sports Skating A…
5 Andraya Driver, Point Mallard FSC

Juvenile Dramatic Entertainment Showcase – Final Standings
1 Belle Buehrle, The SC of Huntsville Continue reading 2017 Scott Hamilton Invitational Results

2017 Magic City Ice Classic Results

Basic Elements – Basic 6 – Final Standings
Place Maj.
1. Lanie Norman, Pelham Skate School 3/1
2. Isabelle Garay, The SC of Huntsville 3/2

Free Skate – High Beginner – Final Standings
Place Maj.
1. Sabrina Fox, The SC of Huntsville 2/1
2. Elizabeth Thomson, Atlanta Ice Forum – K… 2/2

Free Skate – No Test B – Final Standings
Place Maj.
1. Lauren Stockdale, Nashville FSC 3/1
2. Verania Garcia, Birmingham FSC 3/2
3. Amy Herndon, Birmingham FSC 3/3
4. Alexandra Ziehlke, The SC of Huntsville 3/4 Continue reading 2017 Magic City Ice Classic Results

2017 Broadmoor Open Results

Junior Men CE
FP Name Points SP FS
1 Camden Pulkinen, Broadmoor SC 178.59 2 1
2 Alex Wellman, Central Illinois FSC 160.29 1 2
3 Mathew Graham, Idaho Falls FSC 137.27 7 3
4 Mitchell Friess, Wasatch FSC 130.71 5 4
5 Paul Yeung, All Year FSC 127.49 3 6
6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 122.92 6 5
7 Thomas Schwappach, Colorado SC 95.97 8 7
8 Matthew Cangelose, Brazos Valley FSC 65.47 9 8