2018 US Figure Skating Championships Results

Congratulations to Luke Ferrante for competing in his 5th US Figure Skating Championship!!

 

 

Junior Men Short Program

Place Start Name Score
1 1 Camden Pulkinen, Broadmoor SC 67.88
2 8 Dinh Tran, SC of San Francisco 67.28
3 10 Maxim Naumov, SC of Boston 64.07
4 3 Tony Lu, North Jersey FSC 62.43
5 7 Peter Liu, SC of Wilmington 58.33
6 11 Kendrick Weston, Salt Lake Figure Skating 58.10
7 13 Luke Ferrante, SC of Huntsville 56.48
8 6 Alex Wellman, Broadmoor SC 56.23
9 2 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 54.86
10 9 Ryan Dunk, Baltimore FSC 53.43
11 4 Paul Yeung, All Year FSC 53.30
12 5 Patrick Frohling, All Year FSC 52.22
13 12 Justin Wichmann, Dallas FSC 48.05

Junior Menu Free Skate

Place Start Name Short Program Free Skate Total Score
Place Score Place Score
1 10 Camden Pulkinen, Broadmoor SC 1 67.88 1 151.41 219.29
2 12 Dinh Tran, SC of San Francisco 2 67.28 2 132.67 199.95
3 11 Maxim Naumov, SC of Boston 3 64.07 4 114.93 179.00
4 3 Ryan Dunk, Baltimore FSC 10 53.43 3 119.25 172.68
5 13 Tony Lu, North Jersey FSC 4 62.43 7 104.14 166.57
6 7 Alex Wellman, Broadmoor SC 8 56.23 6 104.46 160.69
7 2 Paul Yeung, All Year FSC 11 53.30 5 105.41 158.71
8 5 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 9 54.86 8 93.81 148.67
9 9 Peter Liu, SC of Wilmington 5 58.33 11 85.30 143.63
10 1 Patrick Frohling, All Year FSC 12 52.22 10 86.21 138.43
11 8 Kendrick Weston, Salt Lake Figure Skating 6 58.10 12 78.73 136.83
12 4 Justin Wichmann, Dallas FSC 13 48.05 9 87.90 135.95
13 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 7 56.48 13 73.10 129.58

2018 Midwestern Sectional Championships Results

Congratulations to Luke Ferrante, who finished 3rd at Sections, qualifying him for his 5th National Championships.

Junior Men Short Program

Place St Name Points
1 7 Alex Wellman, Broadmoor SC 65.21
2 3 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 57.78
3 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 48.78
4 1 Justin Wichmann, Dallas FSC 47.23
5 5 Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 42.39
6 2 Thomas Schwappach, Colorado SC 35.93
7 4 Henry Lai, Northern Ice SC 34.7

Junior Men Free Skate

Place Start Name SP
Pl
SP
Score
FS
Pl
FS
Score
Total
Score
1 7 Alex Wellman, Broadmoor SC 1 65.21 1 124.26 189.47
2 5 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC 2 57.78 2 106.95 164.73
3 6 Luke Ferrante, SC of Huntsville 3 48.78 3 98.48 147.26
4 4 Justin Wichmann, Dallas FSC 4 47.23 5 72.00 119.23
5 2 Thomas Schwappach, Colorado SC 6 35.93 4 73.00 108.93
6 1 Henry Lai, Northern Ice SC 7 34.70 6 62.56 97.26
WD   Blake Eisenach, Rocky Mountain FSC 5 42.39      

 

2018 Eastern Great Lakes Regional Championships Results

Novice Ladies – Short Program

Place St Name Points
17 14 McKenzie Edwards, SC of Huntsville 28.21

Novice Ladies – Free Skate

Place Start Name SP SP FS FS Total
Pl Score Pl Score Score
15 10 McKenzie Edwards, SC of Huntsville 17 28.21 12 54.23 82.44

Juvenile Girls QR Group B

Place St Name Points
9 9 Haeon Lee, SC of Huntsville 35.09

2017 Skate Cleveland Results

07 – Novice Ladies Short Program    
FP Name Points SP
1 Lily Yu, Columbus FSC 35.71 1
2 Vanessa Jasiewicz, Winterhurst FSC 34.11 2
3 Mckenzie Edwards, SC of Huntsville 30.93 3
4 Alexis Martyn, Pittsburgh FSC 28.50 4
5 Molly Bohrer, Winterhurst FSC 27.00 5
6 Kelsey Menshon, Buffalo SC 26.66 6
7 Kayla Menshon, Buffalo SC 21.32 7
       
29 – Novice Ladies Free Skate    
FP Name Points FS
1 Vanessa Jasiewicz, Winterhurst FSC  53.58 1
2 Lily Yu, Columbus FSC  52.42 2
3 Mckenzie Edwards, SC of Huntsville  45.88 3
4 Alexis Martyn, Pittsburgh FSC  45.78 4
5 Kelsey Menshon, Buffalo SC  44.40 5
6 Molly Bohrer, Winterhurst FS  43.49 6
7 Kayla Menshon, Buffalo SC  43.38 7
W Kate Capper, Chelsea FSC (MI)    

2017 Philadelphia Summer Championships Results

106 – Junior Men Short Program – Final Results
1 46.96 Luke Ferrante, SC of Huntsville
2 45.31 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC
3 45.16 David Shapiro, SC of Wilmington (DE)
4 39.84 Mark Sadusky,St. Moritz ISC

112 – Junior Men Free Skate – Final Results
1 108.33 Sasha Lunin, Fort Wayne ISC
2 86.78 Mark Sadusky, St. Moritz ISC
3 82.71 Luke Ferrante, SC of Huntsville

July 30 Test Results

Congratulations to the following for passing their tests!!

Cindy Liao – Pre Juvenile MIF & FS
McKenzie Edwards – Novice MIF
Luke Ferrante – Junior FS

2017 Magic City Ice Classic Results

Basic Elements – Basic 6 – Final Standings
Place Maj.
1. Lanie Norman, Pelham Skate School 3/1
2. Isabelle Garay, The SC of Huntsville 3/2

Free Skate – High Beginner – Final Standings
Place Maj.
1. Sabrina Fox, The SC of Huntsville 2/1
2. Elizabeth Thomson, Atlanta Ice Forum – K… 2/2

Free Skate – No Test B – Final Standings
Place Maj.
1. Lauren Stockdale, Nashville FSC 3/1
2. Verania Garcia, Birmingham FSC 3/2
3. Amy Herndon, Birmingham FSC 3/3
4. Alexandra Ziehlke, The SC of Huntsville 3/4 Continue reading 2017 Magic City Ice Classic Results

is a 501(c)(3) non-profit organization located Huntsville, Alabama